Loovuse aeg ehk miks tulevad head ideed mõnikord just enne uinumist

Räägitakse, et see on põhjustatud sellest, et ärkvel olles töötab mu aju nn. beeta lainesagedusel. Selles faasis on aju valmis tegema fookusseeritult ja keskendunult tööd. Intelligentsus on sellel ajal kõrgeimal tasemel aga mitte loovus.

Kui ma aga puhkan, töötab mu aju alfa lainesagedusel. Seda nimetataksegi mõnikord ka “super õppimisajaks”. Sellel ajal töötavad aju mõlemad poolkerad kõige enam sünkroonis ja see võibki tekitada äkilise “loovusepuhangu”.

Peale seda aga jõuab aju theeta lainesagedusele, mis on just enne magamajäämist või õrnas unes. Sellel ajal su loovus tegelikult kõige suurem.

Olen ise neid “heureka” momente korduvalt ja korduvalt kogenud… just enne uinumist. Siis muidugi läheb uni korraks ära, sest mõtte üle on hea meel ja tavaliselt haaran telefoni öökapilt, et see järgmise päeva meeldetuletusena kirja panna. Tihti polegi need just mingid müstilised uuenduslikud ideed, vaid pigem mingid seosed asjade, inimeste või nähtuste kohta.

Eile näiteks tuli sellise mõttena pähe, kuidas organisatsiooni kultuuri püsimine on väga lähedaselt seotud entroopia kasvu seadustega suletud ruumis. Ka organisatsiooni võime vaadelda kui suletud ruumi ja termodünaamika teise seaduse kohaselt kasvab seal ilma energiat lisamata entroopia hulk pidevalt. Seega osutub järjest tõesemaks minu kahtlus selle kohta, et on olemas organisatsiooni arengus punkt kustmaalt edasi on kultuuri kestmajäämine järjest lihtsam.

Sätin ennast nüüd magama.

Eks näis kas täna õhtul uinudes kah miskit head pähe tuleb:)

One Reply to “Loovuse aeg ehk miks tulevad head ideed mõnikord just enne uinumist”

  1. Alex

    Jõudsin sama tulemuseni – termodünaamika teise seaduse rakendatavuseni organisatsioonidega seoses veidi teist teed pidi. Nimelt, mõtlesin, et evolutsioon ju kestab, organismid, organisatsioonid, impeeriumid sünnivad ja surevad. Siis lugesin veel, et füüsik Erwin Schrödinger lõi teooria, mille kohaselt saab elu defineerida termodünaamika teise seaduse kaudu. Ja plaksti, see seadus kehtib siis ju ka organisatsioonide kohta! Need käivad paratamatult alla, seda kiiremini, mida vähem energiat juurde tuleb.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga