Millesse ma usun


Siin on väike nimekiri minu praegustest uskumustest:
(enamus neist pole minu looming vaid mulle praegu sobivad uskumused)

1. Aeg on mu kõige väärtuslikum vara – ma ei saa mitte hetkegi sellest kunagi tagasi

2. Teen asju mis on minu jaoks tähtsad – kui teen asju, mis minu jaoks tähtsad ei ole raiskan oma väärtuslikku aega

3. Teen asju mis mind innustavad ja energiat annavad – seepärast on iga järgmist asja lihtsam ja motiveerivam teha. Isegi kui mõni neist on kohustus mille tegemist ma hetkel nautida ei oska.

4. Minu maailm asub minu peas – ma ei käitu ega reageeri mitte vastavalt keskkonnale ja inimestele enda ümber vaid vastavalt kõigest sellest loodud ettekujutusele enda peas. See kuidas mina kõike tunnetan ja tõlgendan tekitab minu ettekujutuse maailmast. Ja ma saan valida milline see on.

5. Õiget ja valet pole olemas – parimal juhul on need mingi seltskonna kokkulepped või traditsioonid. Halvimal juhul hinnangud.

6. Tõde pole olemas – heal juhul on olemas väga laialt tunnustatud uskumus. Halvimal juhul on tegu manipuleerimisega.

7. Enamus meist pole vabad, aga kõik tahavad vabad olla – näiteks sündides mingi riigi kodanikuks loovutad esimese portsu oma vabadusest mingite kokkulepete alluvusse. Rohkem sügavuti mõeldes on üldse vabadust raske defineerida. Kui vabadus oleks mingi situatsiooni tekkides alati võimalus valida nii nagu sa ise soovid, siis näiteks iga harjumus, mis meil välja on kujunenud, on meilt osa vabadust võtnud. Kas me enda välja kujunenud mõttemallidest saame olla vabad?

8. Enesehinnang on tähtis – madal enesehinnang ei laseks mul uskuda milline potentsiaal minus peidus on.

9. Energia ja motivatsioon on tähtsad – energiat on vaja elamiseks. Ilma energiata ei saa midagi muuta. Ilma midagi muutmata ei saa teha midagi huvitavat ega tähtsat.

10. Teiste aitamine aitab mind ennast kõige rohkem – tänutunne on kõige parem tasu hea asja tegemise eest.

11. Kui mul enam uudishimu ei ole siis võin ennast maha kanda (Made loengust) – uudishimulikkus ei ole laste privileeg. Täiskasvanud ei pea olema tuimad zombid, kes oskavad teha oma tööülesandeid ja kodutöid ning nende kahe asukoha vahel liikudes supermarketist läbi käia. Uudishimu tähtsate asjade vastu on tähtsaim eesmärk elus minu jaoks. Kui seda enam ei ole, siis võingi ennast maha kanda.

12. Raha ei tee mind õnnelikuks, see teeb rahulikuks (Made loengust) – ma elan raha kasutavas ühiskonnas ja selle vastu arutult võidelda või seda ignoreerida oleks rumal. Hoolitsen selle eest, et mul oleks raha nii palju, et ma saaksin sellele väga vähe mõelda.

13. Teen kõiki asju suurepäraselt ja minu rahulolu tehtust on suurem – lisaks sellele on tõenäoliselt suurem ka tasu minu nähtud vaeva eest. Kehvasti tehtud “valmis” asi on palju viletsam kui väga hästi tehtud veel “poolik” asi.

14. Elan, mitte ei võta ainult ruumi – kuna kõiki rahuldavat vastust küsimusele, et mis üldse inimeste eesmärk planeedil maa peaks olema (peale filmis Matrix, Mr.Smith’i välja pakutud viiruse teooriat), siis usun ma, et vahepealse aja võiks väemasti millegi jaoks ära kasutada. Ja paigal passimine ei ole ära kasutamine.

15. Vähesuse vastand on piisavus (Brené Browni Ted’i kõnest) – mul pole tarvis asju mida ma ei kasuta. Mul pole tarvis kõike rohkem kui piisavalt – proovin mitte võistelda millegi rohkem olemises teistega. Kui siis ainult hea tuju hulgas:)

16. Inimesed on tegelikult head aga väga paljud neist on lihtsalt katki (jutuajamisest Kärdiga) – täpselt nii nagu üle katuse käinud Bugatti Veyroni kohta on raske õiget omadussõna leida (On ta siis hea auto või ei ole? Ta on ju katki!), samamoodi on inimestega. See milleks nad võimelised oleks kui nad katki ei oleks, oleks väga hea. Aga paljud on katki. Ja katkised inimesed on head zombid. Masstootmisele orienteeritud ühiskond ei vaja terveid ja liiga palju mõtlevaid inimesi.

17. Parim viis teada saamiseks, kas sa võid inimest usaldada, on inimest usaldada. Seda on öelnud kunagi Ernest Hemingway, aga ühel päeval ühe sõbraga jutustades jõudis see mulle kohale:) Raske on usaldust teenida tagantjärele… umbes nii, et täna ma ei usalda sind aga kui sa tulevikus kõvasti pingutad, siis hakkan usaldama. Not my style!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga