Minu aeg siin elus

Ikka ja jälle leian ma aegajalt mõtlemas ennast hiljuti lahkunud Steve Jobsi sõnadele elust ja surmast, mis ta lausus oma Stanfordi Ülikooli kõnes 2005 aastal.

No one wants to die. Even people who want to go to heaven don’t want to die to get there. And yet death is the destination we all share. No one has ever escaped it. And that is as it should be, because Death is very likely the single best invention of Life. It is Life’s change agent. It clears out the old to make way for the new. Right now the new is you, but someday not too long from now, you will gradually become the old and be cleared away. Sorry to be so dramatic, but it is quite true.

Your time is limited, so don’t waste it living someone else’s life. Don’t be trapped by dogma — which is living with the results of other people’s thinking. Don’t let the noise of others’ opinions drown out your own inner voice. And most important, have the courage to follow your heart and intuition.They somehow already know what you truly want to become.Everything else is secondary.

Eriti meeldib mulle teine lõik – ära ela oma elu nii nagu teised ütlevad, unusta dogmad, mille on tekitanud teiste inimeste mõtlemine. Kuula ISEENDA sisehäält ja tee seda mis SINULE õige tundub.

Ja siia ette meeldetuletus – sinu aeg siin elus on limiteeritud!

Iga kord kui sellele mõtlen…. päriselt mõtlen ja aru saan, hakkab kõhe.

Kuulan vaikust ja proovin hääletult hingata. Kell tiksub köögi seinal. Tajun kuidas aeg minust möödub. Sekundhaaval korraga, aga ikkagi – peatumatult.

Ma ei tea ega saa kunagi teada mida Steve tundis, kui ta hommikuti peegilsse vaatas ja hetkeks enda (elu)aja kasutamise üle mõtiskles aga minule tuleb see tema sõbralik meeldetuletus nüüd omakorda igal hommikul ise peeglisse vaadates meelde:)

Pean ütlema siinkohal, et mingil määral on mulle selline mõtlemine elu pikkusest viimastel aastatel kasuks tulnud. Tunnen, et teengi neid asju mis minu jaoks midagi väärt on ja ehkki ma näen enda ees veel väga paljude uute asjade tegemise võimalusi, on hinges rahu rohkem kui varem. Seda justnimelt seepärast, et olen käinud oma südame ja sisetunde järgi ning midagi kahetseda polegi.

Siia otsa endale meeldetuletuseks veel ka Brasiilia kirjaniku Paulo Coelho sõnad:

3 Replies to “Minu aeg siin elus”

 1. Aleksander Jakobson

  Siia sobib hästi lõik Seneca moraalikirjadest Luciliusele:

  “Tee nõnda, mu Lucilius, võida ennast iseendale ning kogu ja hoia alal aega, mida seni kaasa viidi või rööviti või mis muidu kadus. Veendu, et on nõnda, nagu kirjutan: osa ajast röövitakse meilt, osa viiakse ära, osa lihtsalt kaob. Kuid kõige häbiväärsem on pillamine, mis saab teoks hooletuse läbi.
  Ning muutudes tähelepanelikuks sa kogeksid, et suurim osa elust kaob halba tehes, suur osa eimidagi tehes, kogu elu midagi muud tehes. (2) Keda sa võiksid mulle esitada, kes ajale mingit väärtust omistaks, kes päeva hindaks, kes mõistaks, et ta iga päev sureb? Selles nimelt seisneb meie eksitus, et me surma näeme eelseisvana, kuid suur osa temast on juba seljataga; eluea möödaläinud osa hoiab surm.
  Tee niisiis, mu Lucilius, nagu kirjutad ennast tegevat: liida kõik tunnid tervikuks. Kui tänasele käed külge paned, siis muutud homsest vähem sõltuvaks. Homsesse edasi lükates kaob elu käest. (3)
  Kõik, Lucilius, on võõra oma, ainult aeg on meie oma. Üksnes selle põgusa asja määras loodus meie ebakindlaks omandiks, millest välja tõukab meid kes aga tahab. Ja säärane on surelike rumalus, et ka kõige pisemat ja armetumat saades, mis tõepoolest on tagastatav, lastakse endale esitada arve, kuid keegi ei pea end võlgnikuks, kui talle pühendatakse aega, kuigi see on ainus, mida isegi tänulik inimene ei saa tagasi anda.”
  http://www.ut.ee/klassik/seneca/moralia.html

 2. Janar

  Mmm… väga hea lõik – aitäh Sulle Aleksander! Võtan millalgi ka teiste kirjade uurimiseks aega, sest tundus täitsa huvitav.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga