Sõda


Aasta on 2022. Euroopa.

Käib sõda. Sõda on käinud juba mõnda aega. Vähemalt niikaua kuni mina mäletan. Mitte ainult sõda vaid sõjad. Mitmetes riikides, mitmetel mandritel. Mitmetel tasanditel ja mitmetel viisidel.

Sõda inimeste vahel. Sõda patogeenidega. Sõda inflatsiooniga, kaubandussõda, hinnasõda. Sõda terrorismi vastu ja sõda kuritegevusega. Sõda narkootikumide vastu ja poolt. Võitlus kliimamuutuse poolt ja vastu. Jah, see viimane pole veel sõjaks eskaleerunud. Küll jõuab veel.

Enamus neist sõdadest jätab meid külmaks, sest me oleme õppinud kohastuma. Kohastuma sellega, et kui tahad õnnelikult elada ei või liiga palju süveneda sellesse mis ümberringi toimub. Mida rohkem süveneda püüad ja aru saad toimuvast, seda raskem on leida energiat ise õigesti elamiseks.

Õigesti – mitte saades mastaapset kasu teisest tugevam või nutikam olles. Eetiliselt.

Aga kuidas elada õigesti?

Tundes ära sedalaadi nutikuse ja manipulatsiooni, mis lubab läbi juba sadade põlvkondade teisi kontrollida. Ja ma ei pea silmas siin Pearu kavalust saada Andres kraavi kaevama. Sedalaadi kavalus on loomulik. Looduslik isegi.

Ma pean silmas nutikaid kes valdavad kõiki taktikaid ja ressursse mis on tarvilikud hästitoimiva võimendusega manipulatsioonimasina juhtimiseks. Otsime ja märkame neid nutikaid, kes enda mõjuvõimule võimendust otsivad või kellel see juba olemas on. Neid kes ehitavad impeeriumit.

Ja ärme unustame ära imperialiste. Impeeriumid on jätkuvalt alles. Mõni on maskeeritum, mõni on uhkusega impeerium. Mõni imperialist on endine kolonist. Mõni impeerium veab just praegu kaardile uusi piire.

Mõni impeerium on poliitiline – geograafiline. Mõned saab nimetada korporatsioonideks. Mõni on ühendus või muu organisatsioon. Igal juhul liigutab ja koondab selline impeerium mõjuvõimu omades mingeid varasid.

Varad pole halvad – varasid peabki koguma aga liiga suure hulga varade ühte kohta koondumine on alati halb. Ei tule pähe mitte ainsatki näidet ajaloost ega tänapäevast kus suure mõjuvõimu ja varadega inimesed poleks lõpuks sõrmuse väljakutsele järele andnud.


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga