Teadvus kui fundamentaalne omadus


iit3Giulio Tononi on üks neist meestest, kes on minu jaoks meeldivalt sõnastanud teadvuse olemuse teooria. Selle teooria mudeli aksioomid, postulaadid ja mehhanismid on IIT 3.0 versioonis lahti kirjutatud siin:  http://www.ploscompbiol.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pcbi.1003588.

Muidugi on teoorial omad probleemid ja neist on samuti kirjutatud, aga hetkel on see mulle sümpaatne ja kuni ei tule täiesti välistavaid/ümerlükkavaid tõendeid “olen seda usku”:).

Kusjuures IIT 3.0e on pannud mind isegi tarkvara arenduses mõtlema järjest enam tarkvara (enese)teadlikkuse arendamise peale.

Näiteid selle kohta on tegeikult tarkvarasüsteemidest juba praegu omajagu võtta… kasvõi see kui tarkvara teostab ise järelvalvet enda osade üle ja teab “millest ta koosneb” või see kui klassid (mis on justkui organid), oskavad vajadusel ise endid kopeerida või juurde tekitada kui see “tarvilik on”.

 

Üks vähe vanem video Giulio Tononi IIT teooriast enne kui Scott Aaronson seda peedistas (http://www.scottaaronson.com/blog/?p=1799)

, , ,

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga