Vabatahtlik tegevus ja noortega tegelemine


Ühe minu enda mõtteavalduse tulemusena pakuti mulle selle aasta alguses võimalust proovida vabatahtlikku tegevust ja tegeleda ühe väikese seltskonna noormeestega. Tegelemine seisnes selles, et tutvustasin neile Lego NXT komplektide abil robootikat.

Tänaseks on see projekt ning seeria Kambja noortekas käimisi läbi ja esimene kogemus käes. Mõtlesin iseendale väikese kokkuvõtte ja peegelduse teha.

Milles Lego NXT õpetamine seisnes

Lego NXT võidusõiduauto
Puldi või telefoniga juhitav NXT võidusõiduauto

Kambja Avatud Noorte keskusega koostöös tellisime RoboMiku poest kaks NXT baaskomplekti ja lisakomplekti. Kord nädalas, kell 17-19 olin Kambjas ja ehitasime roboteid.

Alustasime lihtsalt NXT enda õpetuste järgi ja õppisime tundma kontrolleri, mootorite ja andurite toimimispõhimõtteid. Tegime kaasa antud raamatu järgi asju lihtsalt läbi.

Kevadepoole oskasime ehitada näiteks sellise Lego NXT võidusõiduauto.

Ringides osalevate poiste motivatsioon ja tegutsemisind oli täiesti ette ennustamatu. Mõnikord oli ringis terve kari poisse, kes soovisid kõike ise teha ja katsetada… teinekord jälle oli kõigi tähelepanu olematu ja palju huvitavam oli näiteks aknast sisse välja ronida ja noortekeskuse noorsootöötajat närvi ajada.

Üks poiss oli tõeline fänn – käis iga kord kohal ja oli lõpuks ka üks pädevamaid robotiehitajaid. Ta oli teistest rahulikum ja tal oli kordi rohkem püsivust kui teistel – ei jooksunud pea otsas ringi vaid istus ja muudkui nokitses kuni asja valmis sai:)

Minu tähelepanekud NXT ringi läbi viimisel

Robootika finaal, Kambja Avatud Noorte Keskuses 2013 kevadel
Robootika finaal, Kambja Avatud Noorte Keskuses 2013 kevadel
  • noored olid väga erinevad ja nende ühe laua taga tööle saamine nõudis väga suurt pingutust
  • noorte tähelepanu oli väga lühiajaline ja keskendumine on suur probleem enamuse jaoks
  • mõne noore jaoks on väga tähtis, et täpselt öelda mida peab tegema, samas kui teine soovib just ise midagi leiutada ja katsetada
  • Lego NXT võimalused on ulmelised… paned kontrollerile kaks vedavat ratast alla ja ühe pöörava ka ning juba võid seda oma telefoni “app”ist juhtida sõitma täpselt nii nagu soovid

Ürituse kokkuvõtteks võin öelda, et kogemus oli enamuselt jaolt positiivne. Veidi häiris see, et pidin kord nädalas reaalselt varem töö juurest ära minema, et ringi jõuda. Järgmisel korral sellise ajagraafikuga tõenäoliselt enam nõus ei saa olla.

Positiivse poole pealt aga on tähtis see, et ma ei saa välistada mõne noormehe hulgas robootikahuvi tekitamist selle ringi läbi viimisega. See aga on juba väga suur tulemus minu jaoks:)


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga